6x Makro víno + jasný vítěz

Často a rádi :) ochutnáváme vína jiných výrobců. Zajímá nás, kam se ubírá svět. Trendy v mainstreamových vínech počínaje, pokračujíc přes různé zajímavosti až ""zvrhlosti" a konče u elitních vín.
Většinou se jedná o vína stejné odrůdy nebo o vína nějakým jiným způsobem související, ale tentokráte to byl "vánoční" výběr se širokým záběrem.

2x bílé z Francie (Alsasko), 2x červené z Itálie, 1x červené z USA (Kalifornie), 1x červené z Argentiny (Mendoza). Vše typické až nejtypičtější odrůdy z daného místa. Vše koupeno v Makro za +/- 250 Kč (alsaská vína byla tuším o něco levnější), tzn. typické spotřební víno, kde už se dá i mluvit o nějaké kvalitě.
A. Zirnhelt Gewurztraminer 2009 (Francie, Alsasko) suché, 13% alk.

A. ZirnheltRiesling 2009 (Francie, Alsasko) suché, 13% alk.

Zenato Bardolino 2005 (Itálie, Verona) suché, 12% alk web

--prozatím neznámé víno --

Alte Rocche Bianche Langhe Nebbiolo 2008 (Itálie, Cuneo/Piedmont) suché, 14% alk

Frei brothers Redwood creek Cabernet Sauvignon 2006 (USA, Kalifornie) suché, 13,5% alk

Espiritu de Argentina Malbec Reserva 2006 (Argentina, Mendoza) suché, 13% alk) web


 Alsaský tramín i ryzlink přesně splnily svůj úkol. Tramín s nižší kyselinkou a vyšší senzorickou sladkostí, ryzlink s vyšší kyselinkou a senzoricky sušší jsou ideální gastro dvojice. Obě vína jsou lehčího typu ve stylu "laika potěší, odborníka neurazí". Plastová záklopka, syntetická zátka.
Hodnocení: 6 bodů z 10 v kategorii spotřebních vín.  


Dopředu se přiznám, že mám rád italská vína. Podle ceny se dá poměrně dobře (na rozdíl třeba od francouzských vín) odhadnout kvalita/typ obsahu a v ceně kolem 300 Kč pak najít i slušná vína. Obě vína jsou dobře udělaná moderní vína z většího podniku. Tzn. osobitost/charakter nulový, víno lehčího typu, nicméně s příjemnou a nenásilnou aromatikou a elegancí. Bezproblémové běžné pití. Lehce bych preferoval Bardolino. Plastová záklopka, (tuším že) celokorek.
Hodnocení: 8 bodů z 10 v kategorii spotřebních vín.


Kalifornský Cabernet Sauvignon. Kdo by hádal klasické americké umělé víno ... tak by hádal správně. Po otevření mohutné aroma bariku na druhou (tzn. víno, které barik pouze simuluje, aniž by ho kdy zásadněji vidělo). A k tomu silná dávka umělých lesních plodů. Druhý den, poté co se víno vydechlo, z něj zůstala pouze obarvená červená voda, naprosto bez vůně. Ideální víno na party, obzvláště pokud má většina zúčastněných silnou rýmu ... a pije rychle. Plastová záklopka, dvouploškový korek.
Hodnocení: 3 body z 10 v kategorii spotřebních vín.


Mendoza Malbec se pohybuje někde mezi Italy a CS z Kalifornie, ale přece jen výrazně bliž k té Itálii. Jedná se o poměrně příjemné pití, splňující vše, co chce běžný zákazník v argentinském víně najít. Ideální víno do gastra ke steakům. Záklopka polycap, celokorek   
Hodnocení: 7 bodů z 10 v kategorii spotřebních vín.

K psaní tohoto textu jsem si ale otevřel další víno ... a to jasného vítěze.
Cena nižší (někde až dvojnásobně).
Na rozdíl od výše jmenovaných to bylo víno s charakterem.
A jako bonus to bylo víno vyrobené s respektem ke vstupní surovině.
Ryzlink rýnský 2007, vinařství Bc. Luděk Vondrák z Mělníka.
Adjustáž o minimálně 3 levely slabší, obsah lahve alespoň o 3 levely lepší :)
Perfektní ryzlinková kyselinka. Komplexní a typický buket korespondující s chutí. Vyvážené víno, typický dobře udělaný český rýňák ... hned objednávám další.
 Bc. Luděk Vondrák Ryzlink rýnský pozdní sběr 2007 (ČR, Mělník) suché, 13% alk ... vítěz redakčního testu :-)

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu